Руска подршка Амфилохију
У Црној Гори постоји само једна канонска црква на чијем је челу митрополит Амфилохије, рекао је руски митрополит Иларион који је Црногорску православну цркву назвао "малом групом самозванаца који се желе приказати као црква".
Председник Одељења спољних црквених веза Московске патријаршије, митрополит Иларион изјавио је у Подгорици да је Црна Гора мултиконфесионална држава у којој је већинско православно становништво и са једном канонски признатом Црквом на чијем је челу митрополит Амфилохије
"У Црној Гори постоји канонска црква којој припада већина православних верника и мала самопрокламована група која настоји себе да прикаже као православну цркву", рекао је Иларион на заједничкој конференцији за новинаре с митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем.
Митрополит Иларион изјавио је да није сагласан са анализама које говоре да су православци у Црној Гори подељени.
"У Црној Гори постоји канонска црква којој припада већина православног живља и мала група самозванаца који себе настоје да прикажу као да су православна црква. Што се тиче канонског права, не могу постојати две православне цркве на једној територији", рекао је Иларион и додао да на једној територији не могу постојати две државе.
"Црна Гора је мултиконфесионална земља, али у њој, као и у Русији, постоји црква већине, а то је црква на чијем челу стоји Амфилохије", прецизирао је Иларион.
Према његовим речима, није могуће формирати нову цркву сваки пут када се формира нека држава, јер би у том случају, како је рекао, било 150 православних цркава, а не 15, колико их има.
Црква изнад државних граница
Према његовим речима, само Александријски патријархат обухвата више од 50 држава, додајући да само они који желе да ослабе цркву пласирају идеју да се она дели по националном предзнаку.
"Јединство православне цркве је изнад државних и политичких граница и многе православне цркве постоје на територијама неколико држава", објаснио је митрополит.
Иларион је навео пример Руске цркве, која обухвата православне вернике и у Украјини, Молдавији, Казахстану, у још четири земље у Азији, три прибалтичке, као и у Јапану и Кини. "Зато се у кабинету нашег патријарха не налази једна застава, него 15", рекао је митрополит Иларион.
Српска православна црква, каже руски митрополит, позвана је да уједињује своје верујуће, без обзира на то у којој држави живе.
Према речима Илариона, после распада Совјетског савеза, неке државе су пропагирале паролу - независна држава, независна црква, као што је то био случај са Украјином, па је тамо настао раскол.
"И уместо да обједине народ, они га деле. Данас једноставно не знају шта да раде са тим расколом, како да тај народ подељени обједине", рекао је Иларион, пренела је црногорска новинска агенција МИНА.
Амфилохије: Јединство, уместо раскола
Митрополит Амфилохије изјавио је да је Иларион дошао у Црну Гору да сведочи о потреби јединства цркве.
"У овим прелазним временима када се поново формира независна држава, не треба да направимо оне грешке које су направљене у Украјини на основу принципа који нису црквени", рекао је Амфилохије.
Према његовим речима, црква је по природи наднационална и васељенска, због чега је призвана да обедињује, а не разједињује.
Отуда је, сматра митрополит црногорско-приморски, раскол у цркви "нешто што је за њу неприхватљиво, јер кроз њега долази до раскола и у бићу народа и у бићу државе".
"Државе веома често мењају своје границе. Кад би се црква прилагођавала стално томе, шта би онда од ње, у ствари, остало?", упитао је Амфилохије.
Лукшић: Без мешања у канонско право
Црногорски премијер Игор Лукшић је, међутим, Илариону у данашњем разговору пренео став о поделама међу православним верницама у Црној Гори и спремности владе да ради на њиховом превазилажењу.
Предуслов за то је, како је рекао Лукшић, уважавање државних и националних интереса Црне Горе, саопштено је из кабинета премијера Црне Горе после разговора с руским митрополитом.
Лукшић је митрополиту волоколамском Илариону рекао да држава "нема претензију" да се меша у канонско право, али је указао на потребу "организовања јединствене православне цркве која треба да буде подршка и ослонац држави".
"Интерес Владе је да предупреди и помогне у разрешењу свих могућих подела црногорског друштва. У том смислу, активности које спроводи влада усмерене су у циљу остварења пуног јединства православља у Црној Гори, без претензија да се држава меша у елементе канонског права", истакао је Лукшић.
Иларион се јуче састао са председником државе Филипом Вујановићем и шефом дипломатије Миланом Роћеном.