U skladu sa odlukom Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve sa ovogodišnjeg majskog zasjedanja o osnivanju nove Eparhije buenosaireske i južno-centralnoameričke sa sjedištem u Buenos Airesu i postavljanju Visokopreosvećenog Arhiepiskopa cetinjskog Mitropolita crnogorsko-primorskog Gospodina Amfilohija...
za Episkopa-administratora novoosnovane eparhije do izbora i ustoličenja eparhijskog arhijereja, Mitropolit Amfilohije je, u subotu, 22. oktobra ove godine, na praznik Sv. Apostola Jakova Alfejeva i Sv. Stefana Slijepog, despota srpskog, doputovao u Argentinu radi organizovanja nove eparhije.Parohije Srpske Patrijaršije u Južnoj Americi su do maja ove godine bile pod pastirskom brigom Preosvećenog Episkopa istočnoameričkog dr Mitrofana, a posljednjih godina se ukazala crkvena potreba za osnivanjem nove Eparhije za Južnu Ameriku, što je Sabor ovog proljeća i učinio.
U Argentini postoje četiri hrama Srpske pravoslavne crkve: sada katedralni hram Roždestva Presvete Bogorodice u Buenos Airesu, hram Sv. Save u istom gradu, hram Sv. Arhangela Mihaila u Venado Tuertu u provinciji Santa Fe i hram Sv. Nikole u Maćagaju, provincija Ćako, a planira se izgradnja hrama u Madariagi u provinciji Buenos Aires.U Čileu postoji pravoslavna misija u glavnom gradu Santjagu, a u Brazilu nekoliko parohija i misija, većinom pravoslavnih Brazilaca, u gradu i okolini Resifea. U Sao Paolu (Brazil) se planira otvaranje misije, kao i u Karakasu (Venecuela).U Argentinu su ljudi sa naših prostora dolazili od kraja devetnaestog, pa sve do 50-tih i 60-tih godina prošlog vijeka (najprije kao ekonomska, a poslije II svjetskog rata uglavnom kao politička emigracija), dok su u Čileu uglavnom mlađi ljudi, koji su došli u posljednjih petnaestak godina, a slično je i u Brazilu i Venecueli.
Osim ovih država u kojima će se i dalje razvijati pravoslavna misija, čemu treba da doprinese novoosnovana Eparhija, Eparhija obuhvata čitavu Južnu i Centralnu Ameriku osim Meksika, koji je ostao pod jurisdikcijom Episkopa zapadnoameričkog.U Buenos Airesu imaju sjedište još četiri pravoslavna Episkopa – po jedan iz Konstantinopoljske, Antiohijske i Moskovske Patrijaršije i Ruske zagranične crkve. U Južnoj Americi jurisdikciju ima ukupno 11 Episkopa Pravoslavne Crkve.Mitropolit Amfilohije će u sledećem periodu, uz saradnju sa našom zajednicom, naročito u Argentini i parohom buenosaireskim jerejem Boškom Stojanovićem, raditi na obezbjeđivanju neophodnih uslova za nastanjenje eparhijskog arhijereja u Buenos Airesu, i tu svrhu se već vrši obimna restauracija zgrade pored katedralne Bogorodičine crkve, inače vjerne kopije Kraljeve crkve manastira Studenice.
Već u nedjelju 23. oktobra, Mitropolit je služio Svetu Liturgiju u katedralnoj crkvi, 24. oktobra posjetio Ambasadu Republike Srbije gdje se sreo sa Nj.E. gđom Gordanom Vidović, ambasadorkom Republike Srbije u Argentini, a potom na praznik Prepodobne Paraskeve-Petke, 27. oktobra, služio u Crkvi Svetog Save, takođe u Buenos Airesu, kojom prilikom je upoznao vjernike sa odlukama Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve o osnivanju Eparhije za Južnu Ameriku i izrazio svoju ličnu posvećenost ovoj misiji obnavljanja i ojačavanja naše Pomjesne Crkve na ovom blagoslovenom južnoameričkom kontinentu.