Izvor: Nadežda Veljković / PC Press
Udruženi su jači i pametniji... a i slobodno vreme je u društvu zabavnije. Danas, više nego ikad, to dokazuju društve ne mreže među kojima se javljaju i specijalizovane. Research Gate je mreža za naučnike i istraživače.
Profesor sa Harvarda Ijad Madisch došao je na ideju da pokrene društvenu mrežu namenjenu naučnim krugovima. Kako sam kaže, kao neposredan povod poslužilo mu je sopstveno negativno iskustvo.
Radeći nekoliko godina na eksperimentu iz medicinske dijagnostike (radiologije), stalno je nailazio na probleme. Kako se kasnije ispostavilo, u pitanju su bile sitnice, ali su mu oduzimale dosta vremena.
Dok je radio na eksperimentu, Madisch je razmišljao kako bi dobro bilo da postoji društvena mreža naučnika, poput Facebooka, koja bi povezala stručnjake iz istih i srodnih oblasti. Jer, stručnjacima iz jedne oblasti često je potreban savet iz drugih naučnih disciplina koje se prepliću sa njihovom.
Društvena Internet mreža bila bi odličan način za konsultovanje i dobijanje relevantnih odgovora. Tako je osmišljen ResearchGate.
Komunikacija i saradnja
Madischu su se pridružili i Horst Fickenscher (računarske tehnologije) i Soren Hofmayer (medicina). Da je ideja imala budućnost potvrdila je i činjenica da su se za njenu realizaciju našli investitori – eks direktor Facebooka (Matt Cohler) i kompanija koja je investirala u Twitter, Benchmark Capital iz Silicijumske doline.
Formiran je portal ResearchGate-a na adresi
[You must be registered and logged in to see this link.] koji funkcioniše po istom principu kao i ostale društvene mreže. ResearchGate omogućava primenu uobičajenih Web aplikacija za društvene mreže – deljenje fajlova, baze podataka, pretraživanje po tim bazama, forume, diskusije, blogove, formiranje gru pa (kojih za sa da ima preko hiljadu).
Neke naučne organizacije već koriste tu pogodnost, a ResearchGate kao platformu za organizovanje online sastanaka i konferencija radi direktne saradnje.
Za naučno-istraživačke svrhe posebno je značajna aplikacija Research Blog, koja postoji od novembra 2009. godine. To je zvanični blog ResearchGate-a, pa time i svih korisnika ove mreže. U njegovom kreiranju mogu učestvovati svi naučnici sopstvenim blogovima i postovima, a najkvalitetniji sadržaji se biraju i publikuju.
Na taj način je ResearchGate postao izvor relevantnih informacija o istraživanjima i inovacijama iz različitih naučnih oblasti.